Основните принципи на лозарството

Видео Подкаст: Никола Газдов: В последните години енергетиката е като влакче на ужасите

За сведение на лозарите, дисковата брана не е за всяко лозе. Тя е редно да се използва само, когато е необходимо интензивно да се разтрошава почвата, защото иначе с нея много силно се уплътнява плодорният слой.

Кулинарното изложение “Мистичната вяра в хляба” открива Празниците в Долината на тракийските...

Поддръжката на възприетата формировка се състои в ежегодното премахване на излишните зрели леторасти или на части от тях, както и на повредените многогодишни части на лозата; оставяне на необходимия брой плодни звена за съответното натоварване с плодни очи, съобразно биологията на сорта, растежната сила и здравното състояние на лозите с оглед получаване на оптимален по количество и качество добив грозде.

Моля, подобрете статията или изяснете спора на беседата ѝ.

Новия съд се пълни до горе. В случай, че се образува празнина, която няма как да се запълни с друго вино се изгаря сярна лентичка. След всяка консумация на вино от бурето се изгаря по една сярна лентичка.

В райони, където лозите не се загрибват, се прави оран късно наесен или в началото на зимата. С това се цели запазване на повече влага от есенно-зимните валежи, унищожаване на плевелите, подобряване на аерацията на почвата.

Калемът се поставя на подложката, като се стремите отрезите да се припокрият, и двете части се фиксират с памучен конец без да се стяга излишно. Добър показател за успешността на операцията е появата на влага върху калема, което показва, че резникът успешно е получил хранителни вещества от подложката. Обикновено за окончателното прихващане на калема са необходими две седмици.

Асеновград Благоевград Бургас Варна Велико Търново Видин Враца Габрово Добрич Пазарджик Перник Плевен Пловдив Русе Сливен София Стара Загора Хасково Шумен Ямбол

Има и роторни косачки с автоматично отклоняващо се устройство, което свежда до минимум неокосената зона около главините.

С тях се избягва образуването на буци и се елиминира деформирането на почвената повърхност.

Там където опасността от измръзване е голяма, лозите се отглеждат приземно и през есента след листопада се загрибват. А в районите, където не се загрибват, се прави оран късно наесен или в началото на зимата, за да се запази влагата от есенните валежи и да се унищожат плевелите.

ценните и редки съвети лозя на майсторите за конкретни практики и т.н.

Актуално Държавен Фонд Земеделие Земеделие Министерство на земеделието,.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Основните принципи на лозарството”

Leave a Reply

Gravatar